Materialstrømsanalyse er benyttet til å evaluere eksisterende og kommende retningslinjer innenfor miljøforvaltning samt utvikle beslutningsstøtteverktøy for valg av kostnadseffektiv utslippskontroll og renseteknologi (for eksempel EU SOCOPSE prosjektet).
Evalueringer av samfunnsøkonomiske konsekvenser som følge av politikkutforming (for eksempel REACH, Water Framework Directive) i EU og internasjonalt har ført til bruk av forskningsresultater for å støtte internasjonale avtaler som Stockholmkonvensjonen, HELCOM og OSPAR.
Andre samfunnsøkonomiske evalueringer er utført innenfor studier knyttet til arktiske strøk (f. eks. EU ArcRisk- prosjektet), samt samfunnsøkonomisk evaluering av for eksempel innføring av et lav karbon samfunn i EU (EU ASPEN).
Området har også fokus på praktiske løsninger for å redusere klimagassutslipp (gjennom fangst og lagring av CO2) og miljøgifter fra kullkraft (SORBENT).